ثبت باربری و شرکت حمل و نقل داخلی

برای اولین بار در کشورمان در سال 1345شمسی، قوانین مشخصی وضع شد تا کسانی که می خواهند در زمینه تاسیس و راه اندازی، باربری، اتوبار، موسسه حمل و نقل بار (حمل بار در تهران و یا شهرستان) و سایر خدمات مربوطه در این زمینه فعالیت نمایند، مطابق با آن شرایط و قوانین اقدام به دریافت […]

ثبت باربری و شرکت حمل و نقل داخلیبرای اولین بار در کشورمان در سال 1345شمسی، قوانین مشخصی وضع شد تا کسانی که می خواهند در زمینه تاسیس و راه اندازی، باربری، اتوبار، موسسه حمل و نقل بار (حمل بار در تهران و یا شهرستان) و سایر خدمات مربوطه در این زمینه فعالیت نمایند، مطابق با آن شرایط و قوانین اقدام به دریافت مجوزهای لازم کنند.

البته در این قوانین و دستورالعمل ها تاکنون چندین بار تغییراتی داده شده است. مجوز لازم جهت ثبت، توسط وزارت راه و ترابری صادر می گردد. ناگفته نماند که این شرکت ها زیر مجموعه شرکت های تعاونی توزیع محسوب می شوند. کسانی که می خواهند اقدام به تاسیس شرکت هایی در زمینه خدمات اسباب کشی، خدمات بسته بندی و حمل بار نمایند باید مراحل ثبت باربری و اتوبار را مطابق قوانین طی نمایند .

 

مراحل ثبت باربری و شرکت حمل و نقل داخلی

مراحل ثبت باربری و شرکت حمل و نقل داخلی کالا

  1. فرد درخواست کننده (مدیر شرکت باربری و اتوبار) درخواست کتبی و مدارک اولیه مورد نیاز را به اداره حمل و نقل کالا ارائه می دهد.
  2. اداره مذکور پس از بررسی درخواست شخص، معرفی نامه های لازم جهت بررسی و صدور مدارک عدم سوء پیشینه، عدم اعتیاد صادر می کند. ضمنا معرفی نامه ای هم جهت ارائه به اداره کل ثبت شرکت ها صادر می شود.
  3. پس از انجام مرحله فوق، متقاضی (تاسیس شرکت باربری و اتوبار) باید کلیه مدارک مورد نیاز در زمینه خودروهای شرکت، امکانات و همچنین سایر مدارک مورد نیاز ذکر شده و استعلام های مورد نیاز را ارائه دهد.
  4. در مرحله بعدی کارشناس اداره از محل بازدید می کند.
  5.  فرد متقاضی باید مدارک مربوط به بیمه و امکانات رایانه ای (شامل داشتن کامپیوتر و همچنین چاپگر در دفتر مرکزی شرکت) را ارائه کند.
  6.  پس از ارائه کلیه مدارک و اسناد مربوطه فرد متقاضی (مدیر شرکت باربری و اتوبار) ، پرونده تهیه شده از سوی اداره حمل و نقل کالا به مرکز ارسال و سپس درخواست کد فعالیت و صدور مجوز از سوی اداره صورت می گیرد.
  7. در نهایت اداره حمل و نقل کالا در استان مورد نظر، پس از بررسی ها و تکمیل پرونده مجوز فعالیت شرکت باربری را صادر می کند.

 

 

 

جهت ثبت یک شرکت باربری و اتوبار فرد/افراد درخواست کننده باید دارای شرایط و امکاناتی باشند که در اینجا جهت آشنایی هر چه بیشتر شما علاقه مندان به امور باربری و خدمات اسباب کشی به آنها اشاره میشود.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت باربری و اتوبار

– ارائه چندین عکس 4*3 از مدیر عامل و اعضاء هیئت مدیره جهت بررسی و سپس صدور گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر و همچنین گواهی عدم سوء پیشینه.
– تنظیم اساسنامه و تقاضانامه و در صورت امکان صورت جلسه اعضاء هیئت مدیره شرکت باربری و اتوبار.
– ارائه کپی برابر اصل از سند ملکی یا اجاره نامه محل شرکت باربری و اتوبار، مدارک تحصیلی، شناسنامه و مدارک -پایان خدمت سربازی (و یا معافیت) اعضای هیئت مدیره
-ارائه کپی برابر اصل کلیه مدارک مربوط به خودروها و ماشین های باربری و اتوبار، اعم از وانت بار، کامیون و یا تریلی شامل سند یا کارت مالکیت خودرو (اعم از استیجاری یا ملکی)، کارت هوشمند خودرو و یا کارت ماشین.

شرایط مدیر عامل شرکت باربری و اتوبار

-حداقل سن باید 25 سال تمام را داشته باشد.
-در زمان ارائه درخواست تاسیس شرکت باربری و اتوبار، در شرکت های دیگر (اعم از دولتی، خصوصی و یا نیمه خصوصی) به عنوان مدیر عامل مشغول به فعالیت نباشد.
-تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد.
-داشتن حداقل مدرک تحصیلی، دیپلم کامل.
-پیرو دین مبین اسلام و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی کشور باشد.
-نداشتن سوء پیشینه و عدم اعتیاد به مواد مخدر.
-داشتن گواهی پایان خدمت سربازی و یا معافیت دائم پزشکی.
-داشتن تجربه کاری مرتبط در زمینه خدمات باربری، اتوبار  و حمل بار.

شرایط خودروهای باربری و اتوبار

از آنجایی که یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در عملکرد شرکت های باربری و اتوبار، ماشین های بکار رفته جهت حمل بار است، این خودروها (اعم از کامیون، وانت و یا کامیونت) باید شرایط خاصی داشته باشند.

 کامیون های مورد استفاده باربری، باید بغل نویسی شده باشند. (یعنی بر روی بدنه اتاقک عقب خودرو، نام شرکت باربری و اتوبار درشت نوشته شده باشد)
– دارای مدارک لازم مربوط به خودرو از جمله بیمه نامه شخص ثالث، کارت معاینه فنی و کارت شرکت مربوطه باشند. حداقل ظرفیت حمل بار هر یک از خودروهای باربری باید 5 تن باشد و بطور میانگین ظرفیت حمل بار ناوگان این خودروها 8 تن ببالا باشد.
– وسایل نقلیه باربری، زیر 10 سال ساخت و تولید باشند.
– خودروها باید سند قطعی داشته باشند.
– بطور میانگین، نباید سن ناوگان خودروهای باربری  و اتوبار بیش از هفت سال باشد.
– برای خودروهای استیجاری، باید حتما قرارداد بین مالک آنها و مدیر (و یا هیئت مدیره) شرکت باربری و اتوبار صورت گرفته باشد و بصورت کاملا رسمی تنطیم شده باشد.
– خودروهای باربری و اتوبار از نوع ملکی (یعنی شرکت باربری یا اتوبار، مالک آنها باشد) باید دارای سند رسمی به نام شخص حقوقی (خود شرکت)باشند.
– تعداد دستگاه های ماشین های باربری و اتوبار به تناسب نوع درجه یک و درجه دو و همچنین تعداد محدوده مورد نیاز به ترتیب در شهرستان، استان و یا بصورت سراسری (جهت خدمات در سطح کشور) جهت اجاره و یا بصورت مالکیت، موجود باشند.

 شرایط دفتر و محل شرکت باربری و اتوبار

محل شرکت باربری و اتوبار هم باید تابع شرایط و ضوابط خاصی باشد. از جمله داشتن تاسیسات و امکانات لازم (مستحدثات) که در کل در دو دسته درجه یک و درجه دو شهرستانی و استانی درجه بندی می شوند باید شرایط ذیل را داشته باشند.

– فضای محل توقفگاه خودروهای شرکت باربری و اتوبار و همچنین دفتر مرکزی، باید بصورت مالکیت و دارای سند رسمی تمام باشد و بر حسب نوع درجه یک و یا درجه دو در تهران و یا شهرستان ها، حداقل متراژ مورد نظر را داشته باشند.
– محل توقف خودروهای باربری و اتوبار باید بصورت آسفالت یا بتن باشد.
– دفتر مرکزی شرکت باربری و اتوبار باید شامل محل اصلی اداری و مکان اصلی پایانه خودروهای باربری بوده و کلیه امکانات اولیه رفاهی (از جمله آب، برق، تلفن، سرویس بهداشتی، وسایل سرمایشی و گرمایشی جهت تنظیم دمای محیط در فصول مختلف ) و تجهیزات اطفاء حریق باشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *