عوامل مؤثر در تعیین قیمت باربری

یکی از معیارهای مهم در حمل و نقل و اثاث کشی، قیمت باربری است. هزینه اسباب کشی باید توسط شرکت باربری برآورد شود. اما در حالت کلی ارقام داده شده برای هر نوع باربری متفاوت است. هزینه اسباب کشی و باربری شامل تمامی هزینه های قابل پرداخت برای بسته بندی و جابجایی اثاثیه منزل است. در ادامه به عواملی که در تعیین نرخ باربری موثر است اشاره می کنیم.

تأثیرنوع وسیله حمل و نقل در قیمت باربری

یکی از عوامل تاثیر گذار در نرخ باربری، نوع ماشین آلات و ابزاری است که جهت جابه جایی مورد استفاده قرار می گیرد. ماشین هایی که در حمل و نقل به کار گرفته می شوند بسته به نوع حمل کالا و مسافت کارایی های مختلفی دارند و شامل وانت بار، نیسان بار، ده تن، تریلی، ترانزیت و خاور می شود.

 

تأثیر وزن وسایل در قیمت باربری

همه مردم در تجربه اسباب کشی با مواردی مواجه شده اند که ناچار به پرداخت هزینه بیشتری برای باربری لوازم سنگین مثل یخچال و یا گاوصندوق شده اند. در چنین مواردی برای حمل بارهای سنگین هزینه ویژه ای در نظر گرفته می شود.

 

                        تأثیر تعداد طبقات در قیمت باربری

 با توجه به اینکه ساختمان ها و منازل از تعداد طبقات گوناگونی برخوردار هستند، بسته به اینکه نقل و انتقالات در کدام طبقه ساختمان انجام می شود هزینه حمل و نقل  متفاوتی را شامل می شود. معمولا برای ساختمان هایی که فاقد آسانسور هستند و یا برج های بلند شهر، قیمت باربری بیشتری در جابه جایی در نظر گرفته می شود.

 

 تأثیر تعداد کارگران در قیمت باربری

تعداد کارگران و نیروهای حمل بار یکی دیگر از موارد تعیین کننده نرخ باربری است. در برخی از موارد جابه جایی به دلایل مختلف از جمله سنگین بودن بار، زیاد بودن وسایل و اثاثیه و یا فاصله تا محل بارگیری، نیاز به وجود کارگران بیشتری احساس می شود. از این رو تعرفه برای تعداد کارگران حمل بار تعیین شده است و به ازای هر کارگر اضافی نیز نرخ جداگانه ای در نظر گرفته می شود.

تأثیر فاصله از محل بارگیری در قیمت باربری

گاهی اوقات به دلیل کوچک بودن فضای بارگیری و یا مواردی مثل ساخت و ساز آپارتمان های مجاور و یا خیابان هایی با عرض کم، ماشین های حمل و نقل ناگزیر هستند که در فاصله دورتری از مقصد برای بارگیری و یا تخلیه بار اقدام کنند. برای چنین مواردی هزینه جداگانه ای به جهت فاصله از محل بارگیری در نظر گرفته می شود که توسط اتحادیه تعیین و به شرکت های حمل بار ابلاغ می شود.

تأثیر نوع مسیر در قیمت باربری

با توجه به سرویس دهی متنوع شرکت های حمل بار در خصوص مسیرهای کوتاه و طولانی همچنین مسیرهای درون شهری و یا برون شهری، تعرفه های مسیر از سوی اتحادیه حمل و نقل برای شرکت ها با توجه به مسافتی که لازم است تا رسیدن به مقصد طی شود مشخص می شود. طول مسیرها بر اساس واحد کیلومتر اندازه گیری می شود.

تأثیر چیدمان و بسته بندی در قیمت باربری

برخی از شرکت های حمل بار، مسئولیت چیدمان کامل وسایل منزل را نیز بر عهده می گیرند و یا در بسته بندی کردن لوازم و ابزار، سرویس دهی ویژه ای دارند. به طور مثال از جعبه ها و پوشش های نایلونی که جنس خاصی دارند برای بسته بندی استفاده می کنند و یا جعبه های مقوایی محکمی را تولید و به مشتریان عرضه می کنند. در صورت ارائه چنین خدماتی از طرف شرکت های حمل بار، اتحادیه تعرفه مشخصی را برای مشتری تعیین می کند.

 

تأثیر جنس وسایل در قیمت باربری

یکی دیگر از مواردی که برای آن تعرفه در نظر گرفته می شود لوازم و وسایل آسیب پذیر و شکستنی مثل شیشه است که به دلیل خطرات ناشی از حمل بار ممکن است دچار آسیب دیدگی شوند و بایستی با احتیاط بیشتری حمل شوند. از این رو تعرفه باربری خاص خود را دارند.

تعرفه باربری

جهت جلوگیری از تخلفات احتمالی در حوزه حمل و نقل شهری از سوی اتحادیه حمل و نقل تعرفه جابه جایی درون شهری و برون شهری تعیین شده و به تمامی شرکت های باربری ابلاغ شده است.